Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ještěd _ bod 1

Ještěd je přírodní dominantou i architektonickým unikátem v jednom. Charakteristický tvar hory a navazující stavby zná v České republice snad každý. Přidávám pár údajů a zajímavostí, při čemž tím nejdůležitějším je, že Ještěd je prvním kontrolním bodem letošního závodu Okolo republiky :)

Nadmořská výška: 1 012 m

Prominence (relativní výška hory): 517 m

Pohoří: Ještědsko-kozákovský hřbet

Hornina: fylit, kvarcit

Zájem turistů o vrchol se probudil v

article preview

Zájem turistů o vrchol se probudil v polovině 19. století. Ti však netoužili jen po nádherném výhledu, ale přáli si také načerpat síly. V tom jim vyšli vstříc manželé Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova, kteří zde o letních nedělích roku 1844 zřídili prodej občerstvení z přinesených zásob. Následovala stavba dřevěné chaty, zděného hotelu ….. až k současnému vysílači. Za něj autor Karel Hubáček získal v roce 1969 za tvůrčí využití technologie v architektuře nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů, Cenu Augusta Perreta. V roce 2000 byla stavba oceněna titulem Nejvýznamnější česká stavba 20. století

Populární disciplínou jsou již po dlouhou dobu opakované výstupy na Ještěd. Již němečtí turisté vedli evidenci o počtu pěších výstupů na vrchol hory a každý rok zveřejňovali jména osob, které se na vrchol dostaly nejvícekrát. Roku 1922 vystoupil Rudolf Kauschka s druhy na vrchol 12× během jediného dne. Držitelkou rekordu v největším počtu výstupů na horu v jediném roce byla od roku 1937 Lilly Flassaková, která během tohoto roku vystoupila na vrchol celkem 709 krát. Tento její výkon překonal až 28. dubna 2006 třiašedesátiletý důchodce Vladimír Ježek z Liberce, který tohoto dne vystoupil na Ještěd po 712. Ve výstupech pokračoval i poté a 6. července dosáhl vrcholu hory po 1000. V roce 1937 jiná paní – Frieda Mandeliková – překonala hranici 5000 výstupů celkem.

Tradiční dřevěný kříž, odstraněný v osmdesátých letech, se na vrchol hory vrátil roku 1990, najdete tu i sochu Malý Marťan od předního sochaře Jaroslava Róny.

 
 

Okolo republiky 2021