Jdi na obsah Jdi na menu

Portréty

Libuše Rodovás_kytkou.jpg

Liby Rodová, 26 let, Vimperk 

Jsem holka s kolem, která mezi své největší úspěchy řadí cestu kolem hranic ČR.

Co od účasti očekáváš?

Zážitky a taky jsem zvědavá, co se mnou udělá jet takovou dálku pod “tlakem” závodění. Už jsem jela několikrát delší bikepacking, ale vždycky svým pohodovým kochacím tempem, ale tohle je něco jiného. Taky se těším na nové lidi, co tam potkám. Ať už na startu, nebo cestou.

Jaká je tvoje sportovní historie a současnost, co tě baví, zajímavé výkony či výsledky?

Od malička jsme s rodiči jezdili na kole, lyžích a běžkách. Babička nás brala na tůry a od 1. třídy jsem byla zapálená hasička, což mi vydrželo krásných 18 let. Pak jsem přesedla na kolo, objela nějaké MTB závody, projela pár trailů a objevila kouzlo bikepackingu, kterému jsem postupně propadla. 

Moje první cesta vedla z nejjižnějšího bodu ČR na ten nejsevernější. Dá rozum, že další rok jsem to vzala ze západu na východ a v roce 2018 jsem objela naši republiku kolem dokola. Trvalo mi to 17 dní a ujela jsem 1903 km. Troufám si tvrdit, že to je jedna z nejlepších dosavadních věcí, co jsem podnikla. Loni jsem se vydala na cestu z Českých Budějovic pod Mt Blanc, ale jelikož jsem si nechala radit od temperamentních Italů, tak jsem “horu” neviděla, zato jsem přejela Velký Svatobernardský průsmyk a dojela k Ženevskému jezeru, kde mě čekala kamarádka s obytňákem a hromadou jídla. 

Zajímavosti ze života, jež by ti nevadilo zveřejnit?pejsci.jpg

Podle mě je zajímavé, že jsem se přes učení lyžování na Zadově (Šumava), dostala do firmy Rouvy, kde dělám grafičku. Což je naprosto dokonalá kombinace. Rouvy je firma, která vyvíjí aplikaci, pro indoor cyklistiku. Takže bydlím na Šumavě, dělám grafičku, což mě náramně baví a navíc se to týká kol. 

Kromě toho, že mám super práci velmi ráda fotím přírodu a psy. Jako holka, co vyrostla v dřevosoustružnické dílně ráda vezmu do ruky nůž a dláto a dlabu si do dřeva. A v neposlední řadě mě baví psaní. Nejvíce se mohu vyřádit na skvělých stránkách bikepacking.cz, kde jsem se během posledního roku stala skoro pravidelným přispěvatelem.

Co bys na této akci změnila a co se ti naopak velmi líbí?

Okolo republiky se mi líbí hlavně proto, že jsou stanovené pouze průjezdné body a jinak mám volnost pohybu. V překladu mi nikdo nekecá do toho kudy mám jet.

Připravuješ či se budeš připravovat nějak speciálně?

Plán nějaký byl, ale nová práce, nové prostředí, stěhování a nedávný pád mi trénink lehce narušily, ale už zase sedím v sedle a najíždím, co to jde. Jen si myslím, že tohle je závod víc o hlavě a tu připravím snad jen tak, že případné bubáky z ní vyženu dřív než odjedu na start, abych mohla s úsměvem na tváři přemýšlet jen nad závodem a krajinou, kterou projíždím.

Prozradíš něco o své taktice?kolo_plna_polni_orez.jpg

Až ji budu vědět, tak klidně. Ale myslím, že to přijde až týden před závodem, nebo až při závodu samotném. Nemám s tímto typem závodů žádnou zkušenost, takže jsem sama zvědavá, jaké to bude a co ve mě je. Ale myslím, že budu hodně sedět a hodně točit nohama a jíst, kde se dá :D

Za jak dlouho jsi schopna trasu udolat?

Ráda bych to ujela v limitu (1000 km za 7 dní). Mám vyzkoušeno, že ke 150 km denně jsem schopná se přiblížit. Samozřejmě se pokusím o lepší čas, ale jak už jsem zmínila, moc nevím, co mě čeká. 

Bude tě někdo podporovat?

Určitě jo. Doma se mnou pojedou prstem po mapě a až mi řeknou, že jsem se vážně zbláznila, tak mi budou držet palce.

Vědí o akci přátelé, mají nějaký názor?

Pár z nich to ví a z výrazu jejich tváří jde snadno vyčíst názor, že jsem blázen. Ale fandí mi. Taky na tenhle závod mi poslal odkaz právě kamarád a prý si dělal jen srandu. No a už jsem přihlášená.

Máš oblíbeného cyklistu, sportovce, vzor?

Řekla bych, že každý cyklista/sportovec je sám o sobě vzorem. Stačí když dělá to co ho baví a má z toho radost. To je pro mě inspirující víc než vrcholoví sportovci. Ale kdybych měla jmenovat jednoho, tak se mi vybaví Kate Courtney. Kdykoli jsem si myslela, že něco nevyjedu/nesjedu, tak jsem si vzpomněla na ní a najednou to šlo.

Tvoje nejoblíbenější či nejzajímavější místo na minulé cestě okolo ČR?

Tak nějak celá ta cesta. Kdybych měla jmenovat, tak to vyjde nastejno, jako bych vypsala celý itinerář cesty. Žijeme v krásné zemi. Ale třeba Beskydy toužím poznat lépe (jako všechna naše ostatní pohoří).

Tebe baví focení. Fotíš mobilem nebo máš nějaký pořádný dělo?

Dělo. Líbí se mi ten masochismus, když s sebou tahám foťák, co má s objektivem skoro 3 kg. Ale co se týká závodu, budu soudná a když budu fotit (jakože budu), tak budu fotit mobilem. Ten je přeci jen lehčí.

V době koronavirové jsi jezdila?

Jezdila. Jezdila jsem přes kopce pro roušky ke švadlence a toulala jsem se po Šumavě. A dokonce jsem na Rouvy odjela pár on-line závodů.

Odkazy na webové stránky

http://bikepacking.cz/autor/liba-rodova/

www.facebook.com/…em/ 

https://budejckeakce.cz/…tml 

sviss_1.jpg  tepee_orez.jpg  narocnou_stezkou.jpg